27 Aralık 2016 Salı

Kitap Okuma Alışkanlığımı Nasıl Kaybettim?

Başlığı okuyanlar şok! :)

Bu aralar herkes "kitap okuma alışkanlığımı nasıl kazandım?" temalı yazılar yazıyorken ben de son günler yaşadığım okuyamama durumunu yazmaya karar verdim. Aslında bu temada okuduğum yazılar biraz eski, bir ara bloglar arası böyle bir yazı zinciri oluşturulmuş muhtemelen ve ben yeni denk gelip 4-5 tanesini üst üste okuyunca bir durup kendime baktım ve bu yazı çıktı ortaya. İlerleyen zamanlarda "Nasıl kazandım?" yazsını da yazarım elbette zira kendimi bildim bileli okurum. 

2016 senesi kitap okuma açısından çok verimsiz bir yıl oldu benim için. Yıllık 50 kitap okuma hedefi koymuştum ama yanılmıyorsam 17 tane okudum. Hedefin yarısına bile ulaşamamış olmak çok acınası benim açımdan. Onca koşturma arasında şahane bir şekilde kitap okuyan insanları görünce (Bkz: hikaru) benim bu okuyamama durumum daha bir rahatsız edici olmaya başlıyor. 2016 senesinin ilk beş ayını KPSS sebebiyle kitap okumadan geçirdim. Bu 5 ay o kadar kitap okumadım ki kitap okuma alışkanlığımı yitirdim resmen. Geçtiğimiz günlerde twitter'a da yazmıştım; "o kadar kitap okuyamıyorum ki bir insan ancak bu  kadar okuyamaz.." Hakikaten de öyle. Kpss süresince deliler gibi kitap okuma hayali kuruyor, kitap alışverişi yapıyordum lakin sınav geçip gidince kitap okumaya dönüş yapamadım. Kitap okumayı çok istiyorum ama bir türlü okuyamıyorum. Vay arkadaş neymiş bu böyle. Kitap aldığım halde okuyamıyorum. Sinirlenmemek namümkün! 

Mayıs ayında geçtiğimiz günlerde blogda da bahsettiğim Kitap Ağacı Ailesi grubuna katıldım. Ayda iki kitap belirliyor okuyoruz. Hah işte Kitap ağacı Ailesi olmasa bu kadar kitap bile okuyamayacaktım muhtemelen. Bi' de işin kötü yanı hep bana hitap etmeyen kitaplar okudum, o da biraz etki etti okuyamama halime. Misal hep Virginia Woolf okumak istemişimdir ki okudum da ama öyle zor okudum ki anlatamam. Mrs Dalloway kitabını seçmiştik, bilinç akışı tekniğinin önemli eserlerinden, yazarlarından biri kabul ediliyor yazar malum lakin kitabı çok zor okudum. Bitsin diye mücadele ettim Böyle kötü seçimler de kitap okuma isteğimi az biraz köreltmiş olabilir. Mayıs ayından bu yana okuduğum birkaç kitap haricinde sevdiğim kitap olmadı. Onları da yıl bitmeden blogda yazarsam ne güzel olurdu. Neyse. 

Eskiden bu yana eş zamanlı olarak birkaç kitap birden okumayı severim. Her odada bir kitap okur, her odada mutlaka bir kitabım olurdu. İçerik olarak sevmediğim bir kitaba denk geldiğimde okuduğum başka bir kitaba geçer tekrar o kitaba dönerdim falan böylece sıkıcı bile olsa kitabı kolayca bitirirdim. Bu sayede bir haftada en az 3 kitap okumuş olurdum. Şimdilerde ayda iki kitabı zor okuyorum. Okuyamadığım halde kitap almaya devam ediyor oluşum da ayrı bir ironidir. 

Biri bana bu günlerin geleceğini söylese inanmazdım. Şimdi ise yaşıyorum. 2017 yılının bol kitaplı bir yıl olmasını diliyorum kendim için. Kitap okuyamamak çok can sıkıcı. Durumun farkında olup da bir şey yapamamak, üstümdeki ataleti atamamak ayrıca sinir bozucu. Şimdilerde Onca Yoksulluk Varken'i okuyorum. Bitince Hasan Ali Toptaş'ın Kuşlar Yasına Gider kitabını okuyacağım. Hasan Ali Toptaş çok uzun zamandır okumak istediğim bir yazar kitabını okumak için sabırsızlanıyor olmam eski günlerime dönüş yapacağıma dair bir sinyaldir umarım :) 

Siz de durumlar nedir? Yoğun temponuza rağmen kitap okuyabiliyor musunuz? 
Benim gibi olmayın, okuyun :)) 

Bir sonraki yazıda görüşmek üzere efenim; saygılar sevgiler ve daha neler neler.. 

18 yorum:

 1. Birkaç blogda denk geldim bu ara "reading slump" durumuna.Bu bulaşıcı bir şey mi acaba ? Bu ara -hatta evet bu yıl- ben de okuyamadım. Ben de eş zamanlı okurum. Ama okuduğum kitaplar genelde ağır ilerlenmesi gereken kitaplardir. Notlar falan alırım.Sayı olarak azdır yani. Ama bir süreklilik olduğu için ve kendime birşeyler kattığım için mutlu olurum. Ama bu yıl olmuyor. Geçen Yavuz Bülent Bakiler 'in kitabına başladım. Nasıl özlemişim okumayı.. şu gün bitecek dedim. Olmadı. Çok uzattım ama #derdimizebirçare inşallah:(

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Asya, biliyor musun Reading slump nedir ne değildir hiç bilmiyordum. İlk defa duyuyorum. Hemen google amcada şöyle bir baktım. Demek dünyada böyle bir hal var ve buna reading slump demişler :) Wuha! Reading slump oldum ben dostlar derim artık ortamlarda shfsjf Berbattı, kabul! :D

   Ben 2017 yılı ile üzerimdeki bu tembelliği atmayı planlıyorum. Ha gayret de ve sen de benimle birlikte adım at. Hatta 2017 yılına hedef koyalım birlikte ilerleyelim falan :)) 2016 kitap okuma açısından bile kötü bir yıl resmen..

   Sil
  2. Birlikte ilerlemek kısmını severim ben. Çünkü birbirimizden utanır okuruz :))) güzel olur

   Sil
  3. 2017'ye hazır ol o zaman! :))

   Sil
 2. Bu sınavlar bizi bitirdi zaten... Hikaru'yu o konuda ayakta alkışlamamak mümkün değil, haklısın ^^

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. *şakşakşak*

   Alkışladım efenim :)

   Sil
 3. ben de kendimce çok fazla kitap okuyan bir insandım ama bu alışkanlığım azaldı ama geri kazanmalıyım:(

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. 2017 yılında bu alışkanlığı yeniden kazanıyor ve yine yeniden; güzel ve kültürlü oluyorum blogger komşum :) Pes etmeyelim ;)

   Sil
 4. Sevmediğim kitaplar benim de hızımı yavaşlatıyor ve tabii sınavlar :(( Umarım bu durumdan kısa zamanda kurtulursun, sinyali almışsın :))

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Senin blogundaki kitap yazıların bana ilham verdi aslında. bir gaza geldim blogunu incelerken, ben de okuyacağım ulen moduna falan girdim. 2017 ile birlikte inşallah diyor ve huzurundan ayrılıyorum sevgili salıncak :))

   Sil
 5. Hepimiz için daha fazla kitap okunan bir yıl olsun 2017

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Yetkililer duysun bu mesajı. 2017 kitap yılı olabilir mi lütfen? Teşekkürler! :)

   Sil
 6. Bir blogger olarak ve yazı yazmayı seven biri olarak utanarak söylüyorum ki ben de hiç okuyamıyorum. Kore ye ilgi duymaya başladım başlayalı bıraktım. Dizi, internet, ünlüler derken bu hale geldim. Umarımm 2017 benim için de bol kitaplı bir yıl olur. Bu arada çekilişime katılırsan çok sevinirim.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Ah şu Kdrama ve filmler.. İnsan kaptırınca zor ayrılıyor. Senin durumun benden fena. 2017 yılı için kitap okuma hedefi koyuyor ve bu hedefe ulaşıyoruz o zaman çingu. Sen de uy buna, birlikte okuruz ;) Seni mi kıracağım, katıldım gitti :))

   Sil
 7. Oğlum Egenin doğumuyla beraber girdiğimiz süreçte 4 yılı geride bıraktık, yazınısı okuduktan sonra düşündüm de bu süre içinde ne kadar az kitap okumuşum geçmiş yıllara göre. Öncelikler değişiyor yada biz değişiyoruz inceden. Güzel blogunuzu takibe aldım. Bize de bekleriz
  http://hedefbodrum.blogspot.com.tr/

  YanıtlaSil
 8. Merhaba nasılsın?Uzun zaman sonra blogumda tekrar yazmaya basladım bırde ne goreyım?Blogumu takıbe almıssın.Hemen blogunu takıp etmek ıstedım lakın eror verdı sıstem.Neyse bır sonraki yorumda geldığimde bunu çözüme kavusturacağımdan emin olabilirsin.Bu arada bende mersinde yasıyorum.İntstram adresını yazarsen sevınırım ordan da takıbı almak ısterım.Bu arada bu not:Alıskanlıklar sadece 30 gun boyunca aralıksız surdurulurse kazanılır.endıse edecek bır durum yok.yeterkı ıste.

  YanıtlaSil
 9. Yazınız için teşekkürler.Yaşadıklarınızın aynısını yaşayan biri olarak söyleyebilirim ki kitap okumanın verdiği zevk ve duygu kaybedilince toplaması bir hayli zor oluyor.Bunu kendimden biliyorum bizzat

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Maalesef öyle. Neyse ki eski tempoma dönüş yapıyorum yavaştan.

   Sil

Hu hu!
Pek sevgili blog ziyaretçilerim. Lütfen sadece blog linkinizi bırakıp kaçmayınız. Kullanıcı adınıza tıkladığım zaman zaten blogunuza ulaşabiliyorum ben :) Blog linki yazıp kaçan ziyaretçilerin yorumlarını spam olarak işaretlediğimi bilgilerinize arz ederim^^